Surmovka vražedná ( Clea helena )

14.01.2013 10:08

 

Čeleď:
Buccinidae
Skupina:
plži
Využití živočicha:
akvárium
Světadíl původu:
Asie
Země výskytu:
Thajsko, Indonésie,
Původ:
Východní a Jižní Asie
Povaha:
agresivní
Dožívá se:
4 let
Velikost do:
3 cm
Teplota:
22°C - 30°C
pH:
7 - 8
Tvrdost vody:
6 - 18 °dKH
Obtížnost chovu:
nenáročná
Potrava:
všežravec - jiné druhy plžů, úměrně k jejich velikosti (troufnou si ale i na větší kusy!). Ale i krmiva pro ryby, zelené krmení, zbytky rostlin, uhynulé ryby.


Rozmnožování:

Mají oddělené pohlaví a nemnoží se příliš rychle (snůšky vajíček jsou navíc dobře viditelné a není problém je odstranit). Vajíčka jsou většinou béžové barvy a jsou pospojovány do různě velkých (až 50 cm) snůšek. Mláďata se líhnou po cca měsíci.


Popis:

Anentome helena je mimořádně atraktivní a zajímavý druh předožábrých plžů, který může akvaristům pomoci vyřešit jejich problém s jinými šneky v akváriu. Mají protáhlé kuželovité schránky, závity jsou oblé, bez výrazných hran a výrůstků, schránka je podélně vroubkována. Zbarvení je promněnlivé, základní barva je hnědá, na ulitě jsou béžové nebo žluté výrazné pruhy. Žádné zvláštní nároky na kvalitu vody nemají. V akváriu by mělo být písečné dno, nebo velmi jemný štěrk, do kterého se zahrabává a čeká na svoji kořist. Svoji kořist vysají. Podle dostupných informací jako potravu upřednostňují jiné druhy plžů a loví je tak dlouho, dokud v akváriu jsou. Obecně to jsou všežravci, pokud nemají k dispozici svoji oblíbenou potravu, konzumují prakticky cokoliv jiného - krmiva pro ryby, zelené krmení, zbytky rostlin, uhynulé ryby. Fungují pak v nádrži jako "zdravotní policie". Rostliny nepoškozují, snad jen při absolutním nedostatku jiné potravy. Na chov nejsou nároční. Větší aktivitu vykazují v noci. Doporučuje se chovat 1 kus na 30 a více litrů, více kusů pak bude znamenat nutnost přikmovat je. U nás je tento druh zatím málo rozšířen. Podle dosavadních zkušeností je lze chovat i společně s trpaslíčími krevetkami. Ideální predátor na likvidaci přemnožených plžů (okružáků a levatek...), nevýhodou ale je, že si poradí i s plži mající ochrannou záklopku (piskořka) a od určité velikosti napadá i větší druhy (neritina, ampulárie, měchýřovka...). Název Anentome helena je původní používaný název,který byl změněn na Clea helena.