Základní rozdělení krevetek

 

Chovatelé člení v akváriích chované krevetky podle morfologie prvních dvou párů pereiopodů a z toho vyplývajícího způsobu příjmu potravy do tří až čtyř skupin:
                                      
1. Trpasličí krevetky
Drobné všežravé druhy výhradně sladkovodních rodů Caridina a Neocaridina a brakického rodu Halocaridina. První dva páry pereiopodů jsou drobné a stejně velké. Konce mají tvar jakýchsi kartáčků, kterými oškrabávají a požírají biofilm tvořený přisedlými řasami, bakteriemi, houbami a sinicemi porůstající pevné podklady vnitřku nádrží.

2. Krevetky s drobnými klepítky
Malé až středně velké druhy rodů Palaemon, Palaemonetes a Macrobrachium. V každém rodě se nachází druhy sladkovodní, brakické i plně slanovodní. První dva páry pereiopodů nesou drobná klepítka (druhý pár je zpravidla o něco mohutnější), jimiž sbírají a požírají detrit a větší organické částice jako zbytky rostlin a živočichů. Sobě navzájem ani vůči jiným druhům krevetek či rybám nejsou agresivní a lze tak chovat více jedinců pohromadě ve společenské nádrži.

3. Dravé krevetky
Sem jsou řazeny především krevetky rodu Macrobrachium, které mají nápadně zvětšený druhý pár pereiopodů (zejména samci), kterým se brání a aktivně loví svojí kořist. Mnoho druhů je značně agresivních  vůči sobě navzájem, ostatním krevetkám i rybám. Z tohoto důvodu se tak dá společně chovat jen omezený počet jedinců v přiměřeně velké nádrži s dostatkem úkrytů a převážně bez ryb. Nutno říci, že neexistuje ostrá hranice mezi touto a předchozí skupinou krevetek. Obě skupiny představují spíše krajní extrémy plynulé řady druhů v celkové velikosti těla, velikosti klepítek, agresivity a potencionálního nebezpečí pro ryby a ostatní druhy krevetek.


4. Filtrující krevetky
Do této skupiny patří střední až velké druhy krevet rodů Atya, Atyopsis, Atyoida a Micratya. Především první dva rody se u nás nabízejí k prodeji pod nesprávným názvem Aotyax. První dva páry pereiopodů mají přeměněny v lapací vějířky, kterými aktivně (ze dna) nebo pasivně (z volné vody) vychytávají drobné ve vodě rozsuspendované částice potravy jako detrit nebo plankton.

     Zejména bezbarvé druhy rodu Macrobrachium, v menší míře též Palaemon, Palaemonetes či dokonce Caridina a Neocaridina se u nás objevují pod univerzálními anglickými názvy Glass/Ghost/Grass shrimp nebo nesprávným vědeckým rodovým názvem Atrax.